Program partnerski jest bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie własnego biznesu w sytuacji gdy nie masz dużego kapitału na start, nie chcesz zostawiać pracy na etacie, a jednocześnie gdy chcesz się uniezależnić od pracy u jednego pracodawcy.
Programy partnerskie są tworzone przez firmy w różnych kategoriach zaczynając od banków kończąc na produktach FMCG.
Prawdziwy program partnerski jest prowadzony przez poważne firmy sprzedające dobre produkty. Można na nich zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych od każdego klienta. Jest to forma współpracy pomiędzy partnerami, a firmą będącą organizatorem lub wydawcą programu, z wykorzystaniem zaawansowanych programów komputerowych śledzących ścieżkę polecenia aż do realizacji sprzedaży.
Na czym polega współpraca w programie partnerskim?
Współpraca polega na tym, że partner promuje usługi czy produkty firmy, organizatora PP, za co otrzymuje wynagrodzenie.
Uczestnictwo w programie partnerskim tym różni się od bycia sprzedawcą danych produktów tym, że klienci kupują BEZPOŚREDNIO od producenta - produkt nie przechodzi przez ręce Partnera. Takie rozwiązanie nie nakłada na partnera żadnego ryzyka i wydatków związanych z magazynowaniem towaru. Zamiast marży jest prowizja, którą nalicza właściciel programu partnerskiego i wypłaca raz na jakiś okres zwykle raz na miesiąc, czasem raz na kwartał, po osiągnięciu minimum kwalifikującego pierwszą wypłatę.
Zadaniem uczestnika programu partnerskiego jest w dowolny sposób - legalny i zgodny z regulaminem - nakłonić potencjalnego klienta do skorzystania z oferty właściciela programu partnerskiego.
Rodzaje Programów Partnerskich
Rodzaje programów partnerskich rozróżniane są według formy wynagradzania:
1. Procent od zysków wygenerowanych przez klienta, którego poleciliśmy.
Jest to rekomendowane i najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla organizatora programu partnerskiego, jak i uczestnika. Uczestnicy programu stają się wirtualną siłą sprzedaży, handlowcami działu sprzedaży i odpowiadają za promocję programu i produktów oraz przedsprzedaż produktów, a wynagradzani są tylko za rezultaty pracy.
Korzyści organizatora: prowizje wypłacane są wtedy, gdy jest realizowana sprzedaż; wypłacanie prowizji jest odłożone w czasie.
Korzyści dla partnera: wymagają one najwięcej pracy na początku, ale dają najlepsze zyski i jako jedyne pozwalają coraz mniej pracować bez zmniejszania się zysków. Jeśli Partner dzięki udostępnionym narzędziom opracuje dobry system promocyjny, może dobrze zarabiać przy coraz mniejszym nakładzie pracy i nie jest to fikcja.
2. Stała stawka za akcję, którą wykonał klient za naszym poleceniem.
Nieopłacalny w przypadku towarów szybko rotujących (FMCG) oraz tych o niezbyt wysokiej cenie jednostkowej.
Ten rodzaj jest rzadko stosowany ze względu na zbyt dużą możliwość nadużyć, które są trudne do udowodnienia, chyba że dysponuje się bardzo szczelnym systemem emailowo-tradycyjno-pocztowym identyfikującym osobę. Wart jest wzięcia pod uwagę w przypadku drogiego i luksusowego towaru.
3. Stała stawka za kliknięcie na baner/ link identyfikujący nas.
Programy tego typu są tworzone w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać jego członków – jak najwięcej zyskać przy minimalnych kosztach. Stawki są zbyt niskie i aby rzeczywiście coś zarobić, trzeba mieć bardzo popularną stronę, a najlepiej całą sieć stron.
Minusem tego rodzaju programu partnerskiego jest również to, że otwiera bardzo duże pole do nadużyć.